Jak správně objednat dveře a obložkové zárubně

Při výběru interiérových dveří se nejdříve musíme rozhodnout, jaký účel mají splňovat. Zda potřebujeme vchodové dveře do bytu (požárně odolné nebo požárně odolné bezpečnostní třída 2) nebo zda se jedná o dveře uvnitř bytu. Potom můžeme přistoupit k rozhodnutí, jakou modelovou řadu zvolíme, a jaké jsou naše další specifické požadavky. Například dezén povrchu, druh skla (standardní, bezpečnostní či jiné), druh zámku (vložkový, dozický, WC), povrch závěsů (standardní stříbrné, mosazné, bronzové či satinovaný nikl).

Při výměně dveří je nejdůležitější podmínkou pro správné objednání dveří jejich zaměření. Dveře je možné měřit ve falci, tzn. změřit užší stranu dveří nebo změřit širší stranu dveří. Příklad: dveře standardního rozměru 80/197 cm měří ve falci na šířku 82 cm, na širší straně 85 cm. Na výšku je pak rozměr ve falci 197 cm a na vyšší straně198,5 cm. Co se týká samotného průchodu dveřmi, je výška 197 cm a šířka pak 80 cm.

Levé dveře Pravé dveře

Poslední a také velice důležitou částí při objednávání dveří je určit jejich správnou orientaci, tzn. zda potřebujeme dveře levé či pravé. Při zjišťování orientace dveří se postavíme čelem k širší straně dveří a rozhodujícím prvkem je umístění závěsů dveří (viz. obrázek).

Při objednávání obložkových zárubní se musíme zaměřit zejména na rozměry stavebního otvoru, který se bude osazovat. Stavební otvor se vždy měří až po dokončení podlah a veškerých obkladů.

Standardně platí, že ke každé straně otvoru si připočteme 5 cm. Pro obložkovou zárubeň 80/197 cm tedy potřebujeme stavební otvor o velikosti 90/202 cm. Pokud rozměry stavebního otvoru neodpovídají doporučeným rozměrům, je nutné otvor přizpůsobit daným rozměrům nebo si objednat za příplatek obložkovou zárubeň atypických rozměrů a samozřejmě také atypické dveře s příplatkem.

Pokud při zaměřování dveří či obložkových zárubní budete mít jakékoliv pochybnosti, doporučujeme obrátit se na naši odbornou firmu, která Vám zaměření provede zdarma.

Průvodce výběrem dveří v šesti krocích

Jednoduchý průvodce vám pomůže orientovat se na našich stránkách a usnadní výběr interiérových dveří. Je připraven tak, abyste se rozhodli pro ty správné dveře jak z pohledu estetického, tak i co se týče funkčnosti a praktičnosti.


1) rozhodněte se pro konkrétní model dveří

podle designu a vzhledu dveřního křídla tak, aby dveře ladily se stylem vašeho interiéru.

TIP: Některé modely dveří jsou sloučeny do kolekcí. V rámci konkrétní kolekce se jednotlivé modely liší mírou prosklení případně umístěním prosklených výplní na ploše dveřního křídla. Nabídku dané kolekce tak najdete na jednom místě a modely dveří můžete pro různé části vašeho interiéru jednoduše kombinovat.

2) vyberte vhodnou povrchovou úpravu s ohledem na náročnost provozu

3) vyberte dekor (a v případě prosklených dveří také druh skla)

Výběr dekoru by se měl odvíjet od dekoru podlahy a dalších velkých ploch v interiéru.

 

4) vyberte vnitřní výplň dveří

V závislosti na konstrukci dveřního křídla jsou na výběr různé vnitřní výplně.

 

5) zvolte si provedení dveří,

které zahrnuje způsob otvírání dveří (klasické otočné dveře nebo posuvné dveře) a konstrukční provedení dveřního křídla (klasické polodrážkové dveře s falcem nebo moderní bezfalcové provedení).

 6) pošlete nám dotaz nebo nezávaznou poptávku

Pokud vám chybí další informace o produktu, neváhejte nás jakýmkoli způsobem kontaktovat. Zavolejte nám nebo napište – jsme vám k dispozici.

TIP: Pro dotaz můžete využít náš jednoduchý formulář, který se zobrazí po kliknutí na tlačítko „NAPIŠTE NÁM“ v pravém horním rohu. Pokud máte zájem o cenovou nabídku, můžete nám vaši nezávaznou poptávku zaslat také prostřednictvím tlačítka „VLOŽIT DO POPTÁVKY“, které najdete na detailu produktu.

TIP: Orientaci otvírání dveří určíte podle jednoduchého pravidla: U dveří levých jsou při pohledu na zárubeň a širší stranu dveří panty na levé straně. Dveře pravé mají při pohledu na zárubeň a širší stranu dveří panty na pravé straně.

TIP: Standardní jednokřídlé dveře jsou označeny jako 60, 70, 80, 90, 100, 110/197. Dvoukřídlé jako 125, 145, 160, 165, 180, 185. Tyto šíře ale na dveřích nenaměříte. Standardní "šedesátky" mají na užší straně (tzv. "ve falci", tedy tam, kde se zavírají do zárubně) 62cm a na širší straně 65cm. Výška 197cm je skutečnou výškou standardního křídla opět "ve falci" (celková je 198,5cm).

 

… po volbě dveřního křídla nezapomeňte také na výběr vhodné zárubně a kování. Teprve potom budete mít funkční a sladěný komplet do vašeho interiéru.

 

Jak zaměřit interiérové dveře do původní kovové zárubně.

Do původních kovových zárubní doporučujeme dveře z naší nabídky za nízké ceny ze skladových zásob

Orientaci dveří, PRAVÉ nebo LEVÉ určíte tak, že se postavíte čelem přede dveře a otevíráte dveře směrem k sobě (POZOR! ne od sebe). Pokud vidíte panty vpravo, jsou dveře PRAVÉ a obráceně, panty vlevo - dveře LEVÉ.

Šířka dveří je typizována ČSN normou. Z jedné strany mají dveře falc, proto jsou širší. Zde je odkaz. Pokud stávající dveře mají odchylku v rozměrech do +-3 mm je to v pořádku.

Hlavní pravidlo u zaměření šířky je, že SVĚTLOST ZÁRUBNÍ = ŠÍŘKA DVEŘÍ. My jako profesionálové doporučujeme zaměřovat stávající zárubně ve falci, kde jsou dveře o 30 mm širší, tzn. 630, 730, 830, 930, 1030 mm.
V praxi to tak bohužel není, jelikož 90% ocelových zárubní jsou časem vyboulené do středu. Proto je možná maximální odchylka +-5 mm. Při rozměru ve falci 625, 725, 825, 925, 1025 mm je ještě možné dveře osadit relativně dobře, avšak pod tyto hodnoty je lepší zvolit úpravu falce se zpětným nažehlením hrany v dekoru.

Při zaměření je důležité vždy zaměřovat alespoň tři body v každé ose a vyhledávat nejmenší a největší rozměry.

Nezapomeňte zkontrolovat vzdálenosti pantů od sebe a porovnat je s obrázkem. Zde může být také odchylka +-3 mm. Panty lze případně podložit kovovými podložkami, které vypadají takto:


Také zkontrolujte čep pantu a výšku protiplechu, který lze v případě potřeby obrousit.

Potřebujete dveře podříznout, nebo ne???

To jednoduše poznáte podle vzdálenosti od podlahy k sedlu spodního pantu na futrech (rozměr 235 na obrázku).
Pokud máte 235, tak Vám po osazení dveří zůstane pode dveřmi cca 10 mm mezera, což je v pořádku. Pokud máte méně, tak je potřeba o tento rozdíl dveře podříznout.


 

TIP od ERKADO: nové dveře nikdy nebudou 100% přiléhat do stávající staré zárubně - někde sedí lépe, někde hůře - jelikož kovové zárubně nejsou pokaždé ve vodováze. Proto doporučujeme futra obložit Obkladem kovových zárubní (OKZ), které nainstalujete v ideální rovině.

Jak zaměřit interiérové dveře do obložkové zárubně do stavebního otvoru.

U zaměření stavebního otvoru je důležité vždy zaměřovat alespoň na třech bodech v každé ose a vyhledávat nejmenší a největší rozměry, které je potřeba zapsat do zaměřovacího protokolu ( PDF - Ke stažení).
Zaměřujeme šířku stavebního otvoru, tloušťku ostění/příčky a výšku stavebního otvoru od dokončené podlahy. Při zaměření by měly být hotové omítky, obklady, případně je jejich hodnotu potřeba přičíst k zaměřené tloušťce.


 

Rozměry doporučených stavebních otvorů pro různé typy dveří: FALCOVÉ (standardní), BEZFALCOVÉ, POSUVNÉ NA STĚNU, POSUVNÉ DVEŘE DO POUZDRA
Atypické případy při zaměření jsou popsané níže v článku.
V naší nabídce najdete všechny možné typy interiérových dveří, odkaz zde: INTERIÉROVÉ DVEŘE


 

Příklad FALCOVÉ DVEŘE, což jsou nejpopulárnější typy dveří.
Ideální šířka stavebního otvoru je +10 cm k šíři dveří, min. + 8cm až max + 12cm (viz tabulka, sloupek F). Například pro dveře 60 je potřeba mít šířku stavebního otvoru 68-72cm. Pokud máte otvor větší než doporučený, lze objednat zárubně s 8 cm krycí lištou (záklop), místo 6 cm. Ta dokáže překrýt +4 cm navíc na obě strany (viz tabulka, sloupek G).

Výška stavebního otvoru je ideální 2010 - 2030 mm od dokončených podlah. V případě, že máte menší výšku dveří je potřeba je podříznout, max. však do 5 cm. Pokud máte větší výšku, tak lze objednat PL normu, která je vyšší o 4,5 cm oproti ČSN normě, nebo je nutné objednat Obložkové zárubně s krycí lištou širokou 8 cm, místo standardních 6 cm. Tím pádem překryjete otvor až 2062 mm vysoký.

Naše zárubně mají tzv. regulaci tloušťky stěn (viz. obrázek ROZSAH REGULACE), proto nevadí pokud nemáte ideální rovnou stěnu. Pro shlédnutí veškerých možností regulace klikni: Obložkové zárubně.

Měřte stěnu v několika místech na obouch stranách stavebního otvoru a také překlad a vyberte nejvhodnější rozsah regulace z naší nabídky.


 

TIP od ERKADO: Při měření tlouštěk stěn je možné kvůli možnému vychýlení stěn nechávat 3 mm k toleranci křivosti stěn. Příklad: je naměřena tloušťka stěny 115 - 117 mm. My doporučujeme objednat zárubně s regulaci 120 - 140 mm s akrylováním případných vzniklých mezer. Pokud máte stěny opravdu rovné můžete objednat užší variantu 100-120 mm.

Jak zaměřit obklad kovové zárubně nebo-li OKZ.

Šířka obložení kovové zárubně se měří v průchodu původní ocelové zárubně. Zde je důležité kontrolovat rozměr F dle tabulky níže. Jedná se o minimální světlost ocelové zárubně do které lze namontovat zárubně OKZ. Většina dveří má průchod 600 - 900 mm, pokud se dostanete např. u "70" dveří na hodnotu 695 mm a méně, je potřeba zvážit úpravu nadpraží a falce u pantu dveří o -5 mm se zpětným nažehlením hrany v dekoru, jelikož vnější rozměr zárubně (sloupek E dle tabulky níže) má hodnotu 692mm. Tuto úpravu provádíme před výjezdem montážníků k instalaci, nebo při objednání přes e-shop.
Dále nesmíme zapomenout na výšku v průchodu. V 70% případů máte je nižší výška než 197 cm (viz obrázek). Proto je potřeba vnitřní dveře a zárubně podříznout o rozdíl mezi 197 cm a skutečnou výškou, navíc ještě o 5 mm pro montážní pěnu.

Tloušťka OKZ se měří podle kovové zárubně, ale pokud zeď přečnívá přes futra, tak je potřeba měřit celkovou tloušťku zdi včetně příčky a kovových zárubní.

 

Naše zárubně mají tzv. regulaci tloušťky stěny, jelikož záklop je pohyblivý, proto nevadí pokud nemáte ideální rovnou stěnu, nebo futra. Pro shlédnutí veškerých možností regulace klikni na: OBKLAD KOVOVÉ ZÁRUBNÍ.
Při montáži je potřeba uříznout panty.

TIP od ERKADO: Při měření tlouštěk stěn je možné kvůli možnému vychýlení stěn nechávat 3 mm k toleranci křivosti stěn. Příklad: je naměřena tloušťka stěny 115 - 117 mm. My doporučujeme objednat zárubně s regulací 120 - 140 mm s akrylováním případných vzniklých mezer. Pokud máte stěny opravdu rovné můžete objednat užší variantu 100-120 mm.


 

 


 

ATYPICKÉ PŘÍPADY.

1. Pokud je výškový rozdíl mezi podlahami, tak zaměřujte od té nižší podlahy. Při montáži je potřeba provést tzv. atypické podříznutí obložky s dveřmi, tj. aby obložka dosedla na obě plochy podlah a dveře se přizpůsobí vyšší podlaze klasickým podříznutím.
 

2. Chybějící příčka zdi pro upevnění zárubně.
V tomto případě je potřeba na místě při montáži seříznout/zhoblovat část krycí lišty dle potřeby. Níže jsou uvedené příklady různých typů seříznutí.
Pokud nemáte za co uchytit zárubeň, je potřeba namontovat dřevěný hranol/lať 1-2cm silnou na stávající příčku.

 

 

OBLOŽKA KOVOVÉ ZÁRUBNĚ, se měří v průchodu původní ocelové zárubně, většina dveří má průchod 600 - 900 mm, pokud se dostanete např. u "70" dveří na hodnotu 695 mm a méně, je potřeba zvážit úpravu nadpraží a falce u pantu dveří se zpětným nažehlením hrany v dekoru o - 10 mm, tuto úpravu provádíme před výjezdem montážníků k instalaci. Dále nesmíte zapomenout na výšku v průchodu a tloušťku kovové zárubně.

 

2. Chybějící příčka zdi pro upevnění zárubně.
V tomto případě je potřeba na místě při montáži seříznout/zhoblovat část krycí lišty dle potřeby. Níže jsou uvedené příklady různých typů seříznutí.
Pokud nemáte za co uchytit zárubeň, je potřeba namontovat dřevěný hranol/lať 1-2cm silnou na stávající příčku.

 

 

OBLOŽKA KOVOVÉ ZÁRUBNĚ, se měří v průchodu původní ocelové zárubně, většina dveří má průchod 600 - 900 mm, pokud se dostanete např. u "70" dveří na hodnotu 695 mm a méně, je potřeba zvážit úpravu nadpraží a falce u pantu dveří se zpětným nažehlením hrany v dekoru o - 10 mm, tuto úpravu provádíme před výjezdem montážníků k instalaci. Dále nesmíte zapomenout na výšku v průchodu a tloušťku kovové zárubně.


 

 

Jaké jsou výhody magnetického zámku a jak funguje?

Magnetický zámek přináší uživatelský komfort při obsluze dveří. Navíc je ideální i z hlediska designového, hrana dveří je hladká.

A jak magnetický zámek funguje? 

Zámek funguje na principu magnetu. Díky magnetu střelka při dovírání dveří vyskočí ze zámku do protiplechu a dveře jsou zajištěny proti otevření. Magnet skrytý v protiplechu drží střelku v zavřeném stavu ve vysunuté poloze. Při otevírání dveří - stiskem kliky zajede střelka do zámku a dveře je možné lehce otevřít. 


Výhody tohoto systému:

  • tichý chod zámku/střelky při zavírání dveří (střelka zámku při zavírání nevráží bočně do protiplechu na zárubni)

  • bezchybná funkce střelky zámku (zámek je vysoce spolehlivý, bez možnosti "zaseknutí, zablokování" zámku)

  • ideální řešení z hlediska designového - protiplech je zafrézovaný uvnitř zárubně, střelka zůstává skryta i při otevřených dveřích - odměnou je tak hladká hrana dveří, nikde nic nevyčnívá


Na výběr jsou varianty dózický, cylindrický nebo WC zámek.